הדברת נמלים

נכון ל-2009 ידועים בישראל 241 מינים ותתי מינים ב-46 סוגים שונים.

הנמלים מסוגלות להבחין בריחות רבים, התקשורת בין חברי המושבה נעשית בעזרת פרומונים.

נמלים ממינים רבים מקימות קנים בקרבת האדם. לעתים קרובות, נמלים מוצאות את דרכן למזון הנמצא בארונות וכדומה, ומשחיתות אותו. לרוב, הנמלים הגרות בבתים הן נמלים קטנות.

נמלים מסוימות חיות בתוך עץ, ולעתים הן הורסות רהיטים בדומה לטרמיטים.

ישנן נמלים הפוגעות בבני אדם באופן ישיר, כגון נמלים ארסיות ונמלים אוכלות אדם כגון נמלת האש.

ישנם פעולות הדברה רבות כנגד נמלים כגון הדברה בריסוס, הדברה בג'ל ופתיונות שונים לגינה.

נמלת האש

הנמלים מהוות מטרד רציני ביותר לתושבי האזורים שבהם הן נמצאות. בכל קיץ במהלך השנים האחרונות הנמלים חודרות אל הבתים ועוקצות את יושביהם. עקיצת הנמלה עלולה לכאוב. תושבים רבים מתארים את הכאב כצריבה נקודתית, שנמשך כמה שעות ולעתים אף כמה ימים. בכל שנה יש מספר מקרים של אנשים שמפונים לבתי חולים בעקבות רגישות לעקיצות. במקרים נדירים קיימת אצל בני אדם אלרגיה לנמלי אש – דבר העלול לגרום לתוצאות חמורות ואפילו למוות.

הדברת נמלים בג'ל

בעזרת מזרק, המדביר מניח נקודות ג'ל בפינות של הארונות ובמקומות אחרים, באזור הנגוע בצורה מקצועית. הנמלים נמשכות לג'ל, אוכלות אותו ומביאות אותו לתוך קן הנמלים למלכה. ברגע שהמלכה אוכלת מהג'ל המורעל, כל הקן מושמד. יתרונות – כל הקן מושמד, אין צורך בהוצאת חפצים מהארונות ובהזזת רהיטים כמו בריסוס, אפשר להיות עם המדביר בזמן ההדברה בבית, מתאים לאנשים מבוגרים, תינוקות וחולי אסטמה. חסרונות – הדברה יקרה יותר מריסוס, יתכן שטיפול אחד לא יספיק עקב קן נמלים חדש שנוצר זמן לא רב לאחר מכן. (אחריות על טיפול בג'ל היא 3 חודשים)